En gränslös jul mellan Ukraina och Sverige

Datum:

Plats: Konserthuset Stockholm

Cantemus sjunger julsånger tillsammans med kören Homin från Lviv i Ukraina

15/12, klockan 14.00 och 18.00

Möt den ukrainska kören Homin, som precis anlänt till Sverige direkt från Ukraina. Möt deras chef Taras Demko och dirigenten Vadym Yatsenko

Många i Sverige känner stor oro för vad som händer i Ukraina, att kriget skall komma till Sverige! Myndigheterna informerar om praktiska skyddsåtgärder men inte ett ord om nödvändigheten att förena många och bygga moralisk motståndskraft! 

KÖRSÅNG är ett oöverträffat sätt att bygga sammanhållning och motståndsanda!

 I Sverige är körsång en kraftkälla som samlar många och kan samla fler! Sverige har en lång tradition av körsång. Över 500 000 svenskar sjunger i kör, en tradition vi behöver utveckla än mer för att samla och förena många och bygga motståndskraft. Putin fruktar folklig sammanhållning mer än militär kraft. 

En gränslös Jul! Konsert över alla gränser i Konserthuset den 15 december 2024 Stockholmskören Cantemus har bjudit in Homin, en av Ukrainas mest älskade körer, för en ”körmanifestation” på Konserthuset Stockholm den 15 december. 24 sångare reser, med fara för sina liv genom ett krigsdrabbat Ukraina, från Lviv till Stockholm, för att sjunga med Cantemus’ 220 sångare och tillsammans med oss visa hur just körsång kan vara en samlande kraft i krigs- och kristid. Homin sjunger ukrainsk och svensk julmusik tillsammans med Cantemus, på ukrainska och på svenska. Homin sjunger själva en egen del av programmet med ukrainsk julmusik och Cantemus sjunger svenska julklassiker. 

Tusenhövdad körsång – där hela publiken får känna på sammanhållning genom ”körsång”! På våra konserter vill vi låta hela publiken sjunga den mest ”internationella julsången” genom tiderna, Grubers ”Stilla natt” – i stämmor! Med Cantemus och Homin övar vi in varje stämma med publiken för att sedan förenas i tusenhövdad körsång. I ”Stilla Natt” kan alla delta och sjunga på sitt eget språk. Det blir en mäktig demonstration hur körsång kan förena många! 

Lucia och Sankt Nikolaus – svenska och ukrainska traditioner möts!  Att bevara traditioner är av största vikt. Vår konsert besöks av en sjungande klass från en av Stockholms sjungande skolor som uppvaktar med Lucia, tärnor och stjärngossar. Homin har tagit med sig Ukrainas egen jullegend Sankt Nikolaus och besjunger honom.

Läs mer: https://cantemus.se

Kategorier